TÜRKER ÖZDOĞAN

TÜRKER ÖZDOĞAN

Türker Özdoğan 1944 yılında İzmit'te dünyaya geldi. İlk seramik eğitimini ve Seramik Yüksek Lisansını İstanbul Uygulamalı Güzel Sanatlar Okulu'nda tamamladı. Yüksek lisansını, Birleşik Devletler'de Corcoran Sanat Okulu'nda ve George Washington Üniversitesi'nde tamamladı.

Sanatçı, Eczacıbaşı Seramik Fabrikası’nda ve Almanya’da Fürst Adolf Werkstatte Für Keramik Buckeburg’da çalıştı. Federal Şehir Koleji'nde üç yıllık fakülte görevinden sonra, George Washington Üniversitesi’ne katılarak, Seramik Bölümü’nü kurdu. Kurduğu seramik bölümü, heykel, mimari ve endüstriyel seramikleri kapsayan geniş bir yelpazede ders imkânı verdi. 

Sanatçının eserleri ulusal ve uluslararası mekânlarda bulunmaktadır. Bunların arasında en dikkat çeken mekânlar Corcoran Sanat Galerisi, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Meridian Evi ve Birleşmiş Milletler Plaza, Türk evi Galerisidir.  Özdoğan'ın eserleri, George Washington Üniversitesi Kalıcı Koleksiyonu ve Türkiye'deki Kale Seramik Müzesi de dâhil olmak üzere Birleşik Devletler ‘de ve yurtdışında birçok kamusal ve özel koleksiyonda yer almaktadır.

Eskişehir Web Tasarım

Güray Müze'ye Hoşgeldiniz...