ZEHRA ÇOBANLI

ZEHRA ÇOBANLI

Zehra Çobanlı, 1958 yılında Bandırma’da dünyaya geldi. Şimdiki adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan dönemin İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Seramik Bölümü’nden 1981 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını 1984 yılında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. 1986 yılında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden doktoraya eşdeğer sanatta yeterlilik unvanını aldı.

Seramik alanında inceleme ve araştırmalarda bulunmak üzere Hollanda Ferro Seramik firmasında çalıştı.1986 yılında gittiği Avustralya'da üç yıl boyunca seramik astarları üzerine incelemelerde bulundu. 1989 yılında yurda dönünce halen seramik bölümü başkanı olarak görev yaptığı Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Aynı yıl seramik bölümü yüksek lisans programının kurulmasına öncülük eden sanatçı 1993 yılında burs kazanarak gittiği Japonya’da Tokyo Güzel sanatlar ve Müzik Üniversitesi’nde bulundu. Bu arada İtalya, Almanya, Finaldniya, Amerika ve Polonya’da seramik cam merkezleri ile çeşitli müzelerde incelemeler yaptı. 1996 yılında profesör unvanını alan Çobanlı, 2005 yılında Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu Müdürlüğü'ne atandı. İki yıl sonra ise aynı üniversitede "Güzel Sanatlar Fakültesi" dekanı oldu.

Sanat çalışmalarını “Mavi”, “Toprak , “Rengarenk” ve “Beyaz” dönem olmak üzere dört döneme ayıran sanatçı gerek ulusal, gerekse uluslar arası yarışmalarda çok sayıda ödülün de sahipliğini yapmaktadır.

EĞİTİM

1981 Lisans, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İSTANBUL
1984 Yüksek Lisans, Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İSTANBUL
1986 Sanatta Yeterlik, Marmara Üniversitesi, İSTANBUL
1987 East Sydney Teknik Kolej, Sydney, AVUSTRALYA
1987 Granville Teknik Kolej Koordinatörlüğü, Sydney, AVUSTRALYA
1989 Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Öğretim Üyesi oldu, Eskişehir, TÜRKIYE
1989 Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü Lisansüstü Eğitim Programlarının kurulmasına öncülük etti.
1993 Monbusho Bursunu kazanarak, Tokyo Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesinde çalıştı.
1996 Profesör oldu.
2005 Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu Müdürlüğüne atandı.
2007 Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı oldu.

1990’dan beri Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. 1998’den bu yana seramik bölümünün gelişimine katkıda bulunmuştur.

Görseller

Görsel
Eskişehir Web Tasarım

Güray Müze'ye Hoşgeldiniz...