Necip Savcı

Necip Savcı

Necip Savcı, 1949 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde dünyaya geldi. “Ben doğuştan toprağa aşığım” diyen sanatçı, küçük yaşlardan itibaren seramiğe ilgi duydu ve 40 yıl önce hiçbir ustadan yardım görmeden hobi olarak çalışmalarına başladı.
Kırık camlarını naylonla kapattığı derme çatma atölyesinde Hititleri yaşatan, son Hititliydi. Necip Usta kendini bir Hititli olarak tanımlıyordu çünkü o, Hitit Döneminde de yaşadığını düşünüyordu. Bu topraklarda ölüp ölüp tekrar dirildiğine inanan sanatçı daha önceki hayatında da ünlü bir keramik ustası olduğunu savunuyordu. Necip Usta,  “terrakotaları yaparken hammaddeleri gayet iyi hatırlıyorum, eski geleneklere göre terrakota üretmek benim içimden gelen bir şey çünkü ben onların hepsini daha önceki hayatımda yaptım” diye anlatıyordu.
 Ürünlerini şablon kullanmadan yapan sanatçının en önemli özelliği çalışmalarında kullandığı, fırın, çömlekçi tezgahı ve boyayı kendisinin üretiyor olmasıydı.
Necip usta, 21 Ağustos 2010’da 2 senedir mücadele ettiği akciğer kanserinden hayata veda etmiştir. Hasan Hüseyin Savcı, babasının vefatının ardından onun sanatını devralmış olup, halen Hitit geleneğinde seramikleri üretmeye devam etmektedir.

Eskişehir Web Tasarım

23 Nisan Özel Etkinliği "MüzeDen-iz Çocuk Atölyesi"